Uklízející křeček a jeho nadržená panička

Oruchuban Ebichu 1
Rozkošně vtipné 24-dílné anime Oruchuban Ebichu (ČSFD, Anime News Network), překládaném jako Ebichu Minds the House, tedy něco jako Ebichu se stará o dům režíroval Moriwaki Makoto pod křídly produkční společnosti Gainax podle mangy Itou Risy a série byla vysílána v roce 1999 v rámci Anime Ai no Awa Awa Hour (Anime Lovers' Bubble-Bubble Hour) spolu s dalšími dvěma přisprostlými anime seriály.

Hlavní postavou je křeččice Ebichu, která zvládá veškeré domácí práce a má ráda svou paničku. Tou je 25 letá OL (Office Lady, jméno neznámé), která už má podle japonského zvyku pomalu čas na vdávání, místo toho se však zahazuje s povalečem a sukničkářem Kaishounachim, který ji sice neustále podvádí, ale zároveň ji dokáže řádně obveselit. Z dalších postav za zmínku rozhodně stojí i zoofil Maa-kun, který je do Ebichu beznadějně zamilovaný (jeho oslovení "Ebi-chan" zní opravdu.... roztouženě).
Už z nástinu pozadí těchto krátkých skečovitých epizod je vidět, že ačkoliv je ve středu všeho dění infantilní šišlající křeček, mladší ročníky by rozhodně měly toto anime vynechat. Většina vtipů se točí kolem sexu a ty, které se snaží zamířit tématicky jinam, většinou za moc nestojí. Typické pro Ebichu nejsou jen situační gagy, ale také povedené slovní hříčky, které notně využívají toho, že v japonštině jedna věta může znamenat tisíc věcí - člověk by se divil, kde všude se dá najít sexuální podtext. Epizody tak často (mluvím o fansubu) začínají dlouhými překladatelskými poznámkami. Jen pro příklad takového humoru: kuri to risu - česky znamená veverka s kaštanem, když se ale v japonštině vysloví dohromady, vznikne z toho... klitoris!.

Oruchuban Ebichu 2
Rozkošnou Ebichu si jistě každý hned oblíbí - křeček, který chce pro svou paničku to nejlepší, ale často udělá z nevědomosti (křeččí mozek váží jen 3 gramy:) pravý opak. Kolemjdoucím (či úchylákům volajícím na telefon - mé oblíbené pasáže:) vykládá, jaké kalhotky má její majitelka zrovna na sobě, kterou polohu včera zažila se svým neužitečným přítelem, či že má doma zelený uín uín (opět můžete jen domýšlet, co tím Ebichu myslí:) Za tyto prohřešky vůči slušnosti často tvrdě pyká, je mrštěna na zem, podupána či mlácena do hlavy. V seriálu se také objevují pasáže, ve kterých Ebichu jako superhrdina Ebichuman radí dívkám, které nemohou dosáhnout orgasmu nebo pánům, kteří řádně nedokáží ovládat svůj nástroj lásky. Oruchuban Ebichu ovšem není vulgární anime, dalo by se říci spíše lehce lechtivé a otevřené v sexuálních otázkách. (Na druhou stranu, prudérní Japonská cenzura televizi DirecTV, která seriál vysílala, donutila spoustu věcí "vypípat".)

Animační stránka odpovídá obsahu - design postav je jednoduchý, spíš přípomíná karikatury, pro japonskou animaci typické vyjadřovací prostředky (např. způsob jakým jsou vyjadřovány emoce) jsou tady ještě přehnanější než je obvyklé. Epizody nemají v podstatě žádný děj, je to jen shluk situací ze života svobodné dívky a jejího křečka - seriál žádný příběh ale ani nepotřebuje.

Obvykle sledování seriálů či nedejbože filmů na YouTube odsuzuji, u Oruchuban Ebichu ale udělám vyjímku a pro osoby znalé angličtiny hodím link na první díl (tady).


S drobnými úpravami přeneseno z natascha.blog.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat

UA-29836625-1