Soumrak (Twilight Samurai)

Toto je doporučení pro ty, kteří nemají mnoho finančních prostředků a mají pocit, že jejich život stojí za nic a potřebují trochu uklidnit, že i když jim peníze nepřekypují z nadité prkenice, přece jen jsou věci, které jim mohou poskytnout radost. Případně uklidní, protože ukáže, že někteří na tom jsou (byli) hůře, což taky občas pomůže :)

Iguchi Seibei je chudý samuraj - zrovna mu zemřela po dlouhé nemoci manželka a její léčení a drahý pohřeb jej zanechaly v dluzích. Na krku mu navíc zůstaly dvě malé dcery a senilní matka, která jej často ani nepoznává. Tohle ale není příběh o tom, jak se Seibei vzepře osudu a vyhrabe se z nejhoršího - přesně naopak. Seibei netouží i přes výjimečné bojové schopnosti po slávě a vzestupu, největším potěšením je vidět své malé dcery, jak rostou, učí se ve škole, hrají si... Nezajímají jej názory okolí, a pro své neobvyklé chování je terčem posměšků ostatních samurajů a lidí okolo. Štěstí nachází v rodinném životě, a později ve společnosti Tomoe, přítelkyně z dětství. Seibei má své vlastní názory a pravidla, a těch se drží. Mezi ně patří i to, že ačkoliv je samuraj, nechce zabíjet lidi. Jediné co jeho odhodlání nakonec dokáže přemoci je síla samurajského kodexu a podřízenost pánovi. 

Pokud máme samuraie v japonských filmech zafixované především jako bojovníky, zde se větší pozornost věnuje soukromému životu níže postaveného samuraje. Souboje jsou zde jen dva a oba nehrají roli efektní akční scény, ale jsou pouze vyvrcholením toho, co se ve filmu děje, přičemž ten druhý se přenáší až do symbolické roviny a to, jak souboj probíhá, je podružné - hlavní je zde debata Seibeiho s mužem, kterého přišel zabít.

Poklidný film plyne bez nějakých výstředně dramatických okamžiků a veškeré drama probíhá vnitřně - divák o něm ví, ale vyprávění jej často maskuje, stejně jako postavy, které se řídí určitými společenskými normami a některé pocity a slova v sobě dusí (přestože jsou z kontextu tak nějak jasná). Tenhle způsob vyprávění má na mě osobně občas trochu frustrující efekt, ale film jako celek naopak působí velmi uklidňujícím dojmem, protože nabízí minimalistickou životní alternativu, která v dnešní době asi přijde mnoha lidem neuspokojivá, ale nakonec má přece jen něco do sebe.

Soumrak byl nominován na Oscara, pokud to někomu stačí jako ukazatel jakés takés kvality.

Žádné komentáře:

Okomentovat

UA-29836625-1